traffic_wheel_powered_wave_pool_v_2_by_jaso888n-d4p3pdc

 Otellerin ve  Aquparkların vazgeçilmez su oyunlarından, havuz kaydıraklarından sonra, biridir Dalga Havuzu. Gerek işletmecilerin gerekse kullanıcıların yüzünü güldüren bir ürün, bunun nedeni sahil görünümü ile şezlongların sıralandığı etrafında dalga seslerini dinleyip keyifle içeceğinizi yudumlayacağınız barların bulunduğu kısacası denizi yada hırçın dalgalı bir okyanusu tehlikesiz bir ortamda yaşayacağınız bir ürün. İşletme açısından kullanıcı sayısının yüksek ve bakım maliyetlerinin düşük sorunsuz bir  sistem olması Touch Screen PLC ile otomatik çalışması tercih edilen bir ürün olduğunu açıklıyor.

 

Dalga Havuzu Nasıl Çalışır ?

Sistemin çalışma prensibi, hava fanlarının basınç tüplerine gönderdiği basınçlı havayı, pnömatik  iticiler  PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör)  yardımı ile açıp kapatarak basınç odalarına gönderilmesi ve basınçlı havanın su kütlesini itmesi sonucu dalga oluşmakta. Değişik dalga formları için farklı gözlere senkronik olarak basılan hava PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör)  yardımı ile ayarlanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse 12 metrelik bir dalga havuzunda 4 göz bulunmakta, tüm gözlere hava basıldığında yaklaşık  80cm lik düz bir dalga formu yakalanırken sadece 1,4 ve ardından 2,3 numaraları gözlere hava basılması ile 110 cm yüksekliğinde hırçın dalgalar üretilebilmekte.Havuzun gittikçe derinleşen bir yapıda olması (en derin yeri yani basınç odalarının su çıkışı 1.70 – 1.80 m ) dalga formunu kaybetmeden kıyıya ulaşmasını sağlamakta bu yapıdan dolayı kullanıcıların ve çocuklu ailelerin güvenlik dubalarını aşmamaları can güvenliği açısından önemli arz etmektedir.

Hava Dalgaları Oluşumu

Rüzgar hamlelerle deniz üzerine bir basınç uygulamaktadır. Bu basınç, su yüzeyinin konumunu değiştirerek dalgaları meydana getirir. Eğer su yüzeyine uygulanan basınç çok küçük ise su yüzeyinin konumunda da küçük bir değişiklik olacaktır.

Bu şekilde su yüzeyinin rüzgar tarafından bozulan dengesi, suyun yüzey gerilim kuvveti tarafından tekrar kurulmaya çalışılacak ve rüzgarın uyguladığı basıncın kalkması ile birlikte bu kuvvet etkili olacaktır.

Bu şekilde meydana gelen dalgalara “kapiler dalgalar” denilmektedir. Bu dalgalar birkaç cm. boyunda ve birkaç mm. yüksekliğindedir. Bu dalgaların meydana gelebilmesi için rüzgar hızı V = 0.25-1.00 m/s olmalıdır. Rüzgar hızı artarak kapiler dalgaların dalga boyu L=1.75 cm. ve hızı S = 0.25 m/s ye ulaştıklarında yerçekiminin etkisi görülmeye başlar ve “ağırlık dalgaları” oluşur.

Kapiler dalgaların ağırlık dalgasına dönüşmesinin nedeni, dalgaların rüzgardan enerji alması ve rüzgarın doğrudan itmesine maruz kalarak büyüklüğünün değişmesidir.

Rüzgar yalnızca dalga yamaçlarına etki ederek değil, aynı zamanda sürtünme yoluyla da dalgaların gelişmesine neden olmaktadır. Bu işlem rüzgar hızının dalgaların hızından daha büyük olması ile başlamaktadır.

Rüzgarın dalga üzerine etkisi, dalgaların bölgelerine göre farklı olmaktadır. Dalga tepesinde su partiküllerinin hızı rüzgarla aynı yönde oldukları için, rüzgarın etkisi ile hızları artar. Dalga çukurunda ise su partiküllerinin hızı rüzgarla ters istikamette olduğundan, hızları azalmaktadır. Eğer dalgaların hızı, rüzgarın hızından daha fazla ise, rüzgarın dalga üzerindeki etkisi her bölgede hemen hemen aynı olmaktadır. Sonuç olarak, rüzgarın etkisi ile dalgalar limit yüksekliğe ulaşıncaya kadar gelişirler, limit yüksekliğe eriştikten sonra da yükseklikleri değişmeksizin dalga boyları büyümeye devam eder.

Dalga havuzu ve dalga odası da dahil olmak üzere sürekli filtre sistemi ile sirkülasyonuna tabi tutulmalı ve suyun dezenfektanı sağlanmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...